Isomat EPOXYCOAT-S - vopsea epoxidica pentru suprafetele de beton
734 71 RON
/ Pachet
(TVA inclus)
Livrarea se poate face prin Flota TehnoConstruct, Curier Rapid sau Transportatori Parteneri. Costurile de Livrare se vor afișa în pagina de checkout (pagina de trimitere a comenzii).
Produse asemănătoare
Descriere
Isomat EPOXYCOAT-S – vopsea epoxidica bicomponenta pentru piscine, rezistenta la chimicale, apa si uzura. Protectie durabila pentru beton si metal.
Produs
- EPOXYCOAT-S este o acoperire epoxidică bicomponentă, pe bază de solvenți, cu flexibilitate ridicată și rezistență excelentă la uzură, substanțe chimice și intemperii.
- Disponibilă în albastru pentru piscine, alb RAL 9003 și alte culori din paletarul RAL la comandă, această vopsea oferă finisaj decorativ și protecție de lungă durată pentru beton, mortar, tencuieli și metal.
Utilizare
- Recomandată în special pentru piscine, bazine decorative și rezervoare.
- Aplicabilă pe pereți și pardoseli în spații industriale, abatoare, laboratoare, crame și benzinării.
- Potrivită pentru suprafețe metalice expuse la umiditate și substanțe chimice.
- Aprobată pentru suprafețe cu contact direct cu alimente conform normelor W-347, EPA 330.5 și EPA 110.2.
Avantaje
- Rezistență mare la acizi, alcali, produse petroliere și apă de mare.
- Protecție anticorozivă și finisaj estetic uniform.
- Flexibilitate sporită pentru a face față variațiilor de temperatură și solicitărilor mecanice.
- Certificată CE conform EN 1504-2 pentru protecția betonului.
- Disponibilă în ambalaje multiple pentru aplicații casnice sau industriale.
Mod de aplicare
- Pregătirea suportului: suprafețele trebuie să fie curate, uscate, stabile și protejate împotriva umezelii din spate. Betonul necesită minimum 28 zile întărire și <4% umiditate. Metalul se curăță de rugină și praf prin sablare, periere sau șlefuire.
-
Amestec: componentele A (rășină) și B (întăritor) se amestecă mecanic 5 minute în proporția 100:20 la greutate, până la omogenizare completă.
-
Aplicare: cu rolă, pensulă sau pulverizare, în minimum 2 straturi. Se poate dilua max. 5% cu SM-27. Al doilea strat se aplică după uscarea primului, dar în cel mult 24 h.
-
Consum: 200–300 g/m²/strat.
Grunduire:
- Beton: DUROFLOOR-BI sau EPOXYCOAT-S diluat 10–20% cu solvent SM-27 (~150 g/m²).
- Suprafețe hidroizolate: amorsare cu EPOXYPRIMER-500 diluat cu apă (150–200 g/m²).
- Metal: grund epoxidic EPOXYCOAT-AC în 2 straturi.
Date tehnice
- Bază: rășină epoxidică bicomponentă, cu solvenți
- Culori: albastru piscine, RAL 9003 (alb), alte RAL la comandă (min. 144 kg)
- Vâscozitate: 4.000 ± 500 mPa·s la +23°C
- Densitate: 1,34 kg/l
- Raport amestec: 100:20 (A:B)
- Durată viață amestec: ~80 min la +20°C
- Volum solide: ~75%
- Temperatură aplicare: min. +8°C
- Uscare: 24 h între straturi, 7 zile pentru rezistențe finale
- Rezistență frecare: ≤ 3.000 mg (EN ISO 5470-1)
- Rezistență aderență: > 3 N/mm² (spargere beton, EN 1542)
- Rezistență impact: 6 Nm (Clasa I, EN ISO 6272-1)
- Rezistență foc: Clasa F (EN 13501-1)
- Ambalaj: 2 kg, 9,6 kg și 28,8 kg (A+B)
- Depozitare: 12 luni, la +5°C - +35°C, ferit de umezeală și soare
Detalii
Categorii
Producator
Te-ar putea interesa si
Ce spun clientii
Detii sau ai utilizat produsul?
Posteaza review